Miért fontos a faanyagvédelem? - GSV Magyarország vezető építőanyag és kerámia forgalmazója
Miért fontos a faanyagvédelem?

Miért fontos a faanyagvédelem?

A faanyag a legősibb alapanyagok egyike, amit a természet is kiválóan hasznosít és amit az ember is felhasznál. A beépített faanyagok különböző biológiai kockázatoknak vannak kitéve. Ezekre az anyagokra főként a farontó gombák és a fakárosító rovarok jelentik a legnagyobb veszélyt. Emiatt a legfontosabb feladat, hogy a faanyagnak hosszantartó és biztos védelmet biztosítsunk, mert ezek a kártevők nem különböztetik meg természetben megtalálható és az általunk őrizni kívánt faanyagot.
Mikor célszerű faanyagvédelmet alkalmazni? Ha új faanyagot szeretnénk beépíteni, ha a már korábban beépített faanyag nem lett fagyvédelemmel ellátva, valamint, ha a már meglévő faszerkezeteink károsodást szenvedtek. Már a tervezési fázisban is érdemes kiemelt figyelmet fordítani a különböző faanyagvédelmi szempontokra, melyek közé tartozik a fafajválasztás, a funkció és igénybevétel feltérképezése és a megfelelő védőszer alkalmazása is.
Károsodás esetén minden esetben az okot, annak mértéket és formáját kell meghatározni, ezt követően lehet a megszüntetést és a helyreállítást elvégezni. A védelem biztosítására kínál megoldást a lazúr, mely egy olyan átlátszó vagy féligátlátszó keverék, amely a mesteréges- vagy természetes gyantán alapul és a fa védelmére szolgál.
Lazúr vásárlás előtt néhány dolgot át kell gondolni annak érdekében, hogy a kezelt felület igényeinek legkedvezőbbet lehessen kiválasztani. Hosszútávon idő és költséghatékonyság szempontjából előnyös, ha olyan lazúrra kerül a választás, aminek felújítása is egyszerű. A lazúr egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a kezelt falfelület erezetét festés után is látni lehet.
A lazúr csoportosíthatóságát a sokféleség jellemzi. Léteznek színes és színtelen, vastag és vékonylazúrok, kültéri és beltéri, vízbázisú és oldószeres, szintetikus és természetes alapanyagú lazúrok. A lazúr színválasztásánál fontos, hogy a színtelen lazúr egyáltalán nem ajánlatos kültéri használatra, mert a lazúrban lévő színező pigmentek védik a fát az UV sugárzástól. Minél több pigmentet tartalmaz a termék, annál tartósabb. A sötét lazúrok öt évig is eltartanak, míg a világos színeket időszakosan javallott frissíteni. Vékonylazúr minden fafelületre festhető, de a vastaglazúr csak a mérettartó faszerkezetre tanácsos, mert vastagabb filmréteget képez a fa felületén, ami a vékonylazúrhoz képest kevésbé rugalmas. Az időjárás viszonytagságaira gondolva azt a fajta lazúr, mely beltéri használatra készült, javasolt csak ott használni. A kültéri lazúr viszont veszélyforrást jelenthet beltéri használat esetén, mert többségében olyan mérgező anyagokat tartalmaznak, melyeket tilos beltérben használni, egészségkárosító hatásuk miatt. A természetes alapanyagú lazúrok összetételükből kifolyólag valóban környezetbarát festékek és használatuk biztonságosabb szintetikus társaiknál.
A problémával való megküzdés érdekében tájékozódni kell arról, hogy milyen hatóanyagot tartalmaz a védőszer, milyen dózisban, illetve, hogy milyen károsítók ellen nyújt védelmet. Ugyanis vannak csak gomba, vagy csak rovarkárosodás megszüntetésére alkalmasak, illetve olyanok, amelyek mindkét esetre megoldást nyújtanak. Utána kell nézni, hogy az egyes védőszerek milyen mélyen szívódnak be, mert a kártevők lárvái jóval a faanyag felszíne alatt tevékenykednek és hogy a hatékonyság érdekében hány rétegben kell felvinni a védőanyagot, mert a több rétegben felvivendő termékből általában nagyobb mennyiséget kell venni, emiatt több munkaerő ráfordítással és várakozási idővel kell számolni.

A Gulyás Tüzép széles választékában mindenki megtalálhatja azt a faanyagvédelemhez szükséges lazúrt, mely a legjobban kiszolgálja igényeit, figyelmet fordítva egészsége és környezete védelmére. Ne feledje, a megelőzés mindig olcsóbb megoldás! Ha pedig már észlelte a problémát, akkor mindenképpen érdemes azt mielőbb megoldani, vagyis megszüntető kezelést alkalmazni.

Sára