Az egyre dráguló energia mind hatékonyabb hőszigetelést kíván. Az elvárásainkat vagy extrém vastag hőszigeteléssel, vagy minőségileg jobb szigetelőanyagokkal tudjuk kielégíteni.
Utóbbinak felel meg az új Austrotherm GRAFIT® REFLEX homlokzati hőszigetelő lemez. Az anyag szürke színét az ultrafinom szemcséjű grafit adalékolásnak köszönheti, aminek hatására hőszigetelő képessége közel 30%-al javul a megszokott fehér színű homlokzatszigetelő lapokhoz képest. A termék minden más fizikai tulajdonságaiban azonos a korábbról ismert AUSTROTHERM lemezekkel, ezért alkalmazása nem igényel új tudást sem a tervezőktől, sem a kivitelezőktől.
A GRAFIT® REFLEX lapok egyik oldalon világos színűre vannak festve. Egy sötétszürke anyag a tűző napsütésben kellemetlen mértékben fel tudna melegedni, ami kivitelezési problémákhoz vezethetne. A lapokra felhordott világos színű festékréteg ezt megakadályozza, így biztonságosabbá teszi a kivitelezést. A táblákat a festetlen felületükkel befele kell a falra ragasztani. A GRAFIT® REFLEX lapokat különösen előnyösen lehet használni olyan helyeken, ahol vastag hőszigetelő anyagot kell a falszerkezetre rögzíteni (vasbeton épületek), illetve felújítások során, mikor a rendelkezésre álló rétegvastagságban minél kedvezőbb hőszigetelési értéket szeretnénk elérni. Fokozottan igaz ez az ajtók, ablakok környékén, ahol gyakran fizikailag nincs annyi hely a hőszigetelésre, amennyire szükséges lenne. Az ilyen kritikus helyeken mindig a szürke színű hőszigetelést kell alkalmazni. Jogszabályi korlátja is lehet a vastag hőszigetelésnek. Utólagos hőszigetelés során a homlokzat burkolat a közterületből legfeljebb 10 cm-t vehet el, de a GRAFIT® REFLEX alkalmazásával a vastagsági korlátozás betartása mellett is van lehetőség a hatékonyabb hőszigetelésre.
További előnye a terméknek, hogy alkalmazásával csökkenthetők a homlokzati hőszigetelés járulékos költségei. A rövidebb dübel, a keskenyebb lábazati sín vagy párkány nem csak esztétikusabbá teheti a házat, hanem költségmegtakarítást is jelent, továbbá a nagy vastagsághoz tartozó kiegészítő elemek nem is mindig beszerezhetők.
Javasolt hőszigetelési vastagság
Míg a mai magyar építési gyakorlatban a 7–8 cm vastag hőszigetelés az általános, addig a legtöbb európai országban jóval előttünk járnak. A szomszédos Ausztriában az átlagvastagság már 15 cm, Szerbiában pedig legalább 12 cm vastag hőszigetelést kell egy hagyományos falszerkezetű épületre tenni. Január elsejétől végre hazánkban is változott a szabályozás, és a támogatott épületeket már energiatakarékosabbra kell építeni, mint az elmúlt években. A javasolt hőszigetelési vastagságok viszont még ennél is nagyobbak, hiszen a 2020-tól életbe lépő rendelkezéseknek vélhetőleg csak ezek fognak már megfelelni. Amennyiben a hőszigetelés vastagságát a duplájára növeljük, kis költséggel duplájára növelhetjük a szigetelés hatékonyságát. Éppen ezért javasolt 11-18 cm vastag GRAFIT® REFLEX lemezekkel szigetelni az épületet.
Mikor térül meg a plusz hőszigetelés?
Bár a hőszigetelésnek komoly, pénzben nem mérhető előnyei is vannak (komfortosabb lakás, esztétikus homlokzat, stb.), mégis, mindig felmerül a kérdés: mikor térül ez meg nekem? Ez egyszerűen meghatározható. Mivel a hőszigetelő rendszer költségeinek döntő többsége – ragasztótapasz, üvegháló, alapozó, vakolat, állványozás, kivitelezés – a hőszigetelés vastagságától független, a megtérülési idő számításánál csak a plusz hőszigetelés költségeivel kell kalkulálnunk. A plusz hőszigetelés egy átlagos ház esetében rövid idő – 3-4 év – alatt megtérül! Egy jó minőségű anyagokból, jól kivitelezett homlokzati hőszigetelő rendszer 25-30 évig is szolgálja a ház lakóit. A megtérülés éveit követően a plusz hőszigetelés tiszta hasznot, akár több tízezer forintot termel évente.